Entusiastiske kundesenterleder, Truls Are Ratkje er spent og engasjert i det hittil største prosjektet i Signals historie: fiberutbygging i Alta.
Tekst: Frida Bringslimark, Foto: Magnus Kristiansen Jonas / Mediaveien
– Vi jobber på spreng for å få koblet opp så mange kunder som mulig før vinteren trer inn igjen, forteller Ratkje.
Investerer 40 millioner i Alta
Med store investeringsplaner og et langt prosjekt i sikte, gjør gjengen på kundeservice seg klar for hardere trykk – flere spørsmål og mange hyggelige kundebesøk. Et enormt geografisk område skal få ny infrastruktur med Norges råeste TV- og internettløsning, Altibox. Kundesenterleder i Alta, Truls Are Ratkje gleder seg over framtidsutsikten for selskapet i Nord.
– Med allerede ca. 40 000 kunder skal det i Alta alene investeres for rundt 40 millioner i fiberutbygging. Dette er vi veldig stolte av, og gleder oss til å få dele med kundene, sier Ratkje og legger til:
– I tillegg foregår det stor utbygging i Kirkenes, så regionen får seg et skikkelig løft i fiberinfrastrukturen.

Ny driv til samme gode, lokale kundeservice
Tidligere Nornett ble i januar 2020 kjøpt opp av Signal Bredbånd AS. Overgangen har ført til mange nye planer for tjenestene selskapet har levert tidligere – ellers føles det meste som før.
– Som ansatte i tidligere Nornett, er vi som jobber på kontoret i Alta stolt over å ha kommet med på laget til Signal Bredbånd. Dette åpner dører for å kunne utvikle Alta og regionen forøvrig, forteller Ratkje.
– Selv om vi har begynt å jobbe med nye samarbeidspartnere og andre flotte kollegaer i resten av Nord-Norge, er det lite som har forandret seg for oss i Alta. Vi er samme gjengen på jobb, men med en ny driv og motivasjon til å yte den samme gode, lokale servicen som før, legger Ratkje til.
Viktig skritt mot en fremtidsrettet utvikling
På produktsiden kommer kundene i Alta til å få oppleve å få Altibox i hus – noe Ratkje tror vil åpne mange dører for en mer fremtidsrettet daglig bruk av TV- og internettjenester.
– Med Altibox på laget har vi muligheten til å tilby et av markedets beste TV- og internettprodukt. Det er stor valgfrihet i TV-pakken og det følger med en app som gjør at du kan ta opplevelsen med på farten, smiler han.

Nøkkelen til god kundeservice
Det er ikke uten grunn at Altibox for 10. år på rad har vunnet frem med best kundetilfredshet i følge EPSI’s undersøkelse. Ratkje mener nøkkelen ligger i dedikerte folk i samspill med det fremste og beste på produktsiden.
– Høy hastighet og kapasitet på nett er noe vi får mulighet til gjennom den nye fiberinfrastrukturen. Dette vil leve opp til forventningene i dag, i morgen og i mange år fremover, forteller han.
– Disse produktene, sammen med dedikerte ansatte i alle ledd, er nøkkelen til gode resultater i form av kundetilfredshet. Vi jobber hver dag for å hjelpe kundene våre og guide nye kunder trygt over til oss, sier Ratkje.
Åpne dører for alle
Som tidligere, står samme kontor i Alta åpent for kunden å besøke, for spørsmål, hjelp eller en god kopp kaffe.
– Kontoret er åpent for alle, ta kontakt med oss, kom på besøk! Vi deler mer enn gjerne vår kunnskap og trygghet i det som for mange er en jungel av vanskelige ord, begreper og tall, betrygger Ratkje, og avslutter:
– Det er enkelt – derfor gjør vi det enkelt, og det fungerer!

Fakta om Signal Bredbånd:
Signal Bredbånd AS er Nord-Norges ledende bredbåndsselskap, og både bygger og drifter fibernett. Som en del av Altibox-partnerskapet leverer de Altibox-tjenester til sine kunder.
- Vi er lokal og har på vårt lokale kontor dyktige spesialister på bredbånd
- Vi investerer 35-40 millioner i Alta
- Vi har ca 40 000 kunder
- Vi bygger nå ut i Alta og ellers i Finnmark
- Vi sørger for valgfrihet for kundene og konkurranse mellom leverandørene
- Vi sørger for at folk i Finnmark får tilgang til markedets beste TV- og Internett produkt.
- Vi har markedets mest fornøyde kunder (EPSI)